Mulgikultuur

Nava Lava

Algupäraste Mulgimaaga seotud mulgikeelsete näidendite esitamine täiskasvanuile ja lastele

Senini on mängitud seitse täispikka näidendit, mis kõik on tõsielulise alusega ja seotud inimestega, kes elavad Mulgimaal ning on jätnud jälgi mulgi traditsioonidesse ja loomesse.

Kolm esimest näidendit “Kolm risti “, “Muinassaar” ja “Jukra” olid Nava talust ja siin elanud inimeste keerukast saatusest. “Kõik läheb mööda” kõneles Lilli küla kultuurielust 100 aastat tagasi, mil valmis ka Taagepera loss. “Rauksi talu lugu” rääkis küüditamisest, metsavendadest ja tugevate taluperede hävimisest. Mullu mängitud “Väike kange mulgi naine” aga jutustas Mulgimaal sündinud ja kasvanud naiskirjanikust ja poliitikust Hella Wuolijoest. Aastal 2012 oli kavas näidend armastatud näitlejast ja kirjanikust Lembit Eelmäest, kelle viimane täispikk lavaroll oli aastal 2008 Nava Laval, kus ta näidendis “Jukra “ mängis taevameest. Tema partner Põrgumees oli Raivo Adlas.

Igal aastal mängitakse ka üks algupärane lastenäidend. Mullu oli selleks „Jäätise kuningriik“, mille valmimist toetas jäätisepeol jagatud jäätisega ka Läti Ruhja jäätisevabrik. Tänavu on lastele kavas algupärane näidend “Paganad ja paganapaganad”, mis põhineb Mulgimaa ja Karksi kandi vanapaganalugudel ja kannab ka kogu festivali vaimu, oli ju Lembit Eelmäe Eesti lavade tuntuim vanapagan.

Kõigi seniste Nava Lava festivalidel etendunud näitemängude autorid on olnud Jaak Kõdar ja/või Silvia Soro („Väike kange mulgi naine“ – autor, ülejäänud näidendite puhul dramaturgitöö) . Lavastanud on Alli Laande (Kolm risti), Mati Põldre (Munassaar) ja Silvia Soro (Jukra, Kõik läeb mööda, Rauksi talu lugu, Väike kange mulgi naine.)