Eesti võib küll olla väike ning võib tekkida tunne, et tead kõike oma kodumaa erinevate paikade kohta, kuid isegi, kui elad parasjagu mulgimaal, ei pruugi sa teada paljusid põnevaid fakte, mis puudutavad sinu kodukanti. Sestap toome alljärgnevalt välja nimekirja põnevate faktidega, mis on seotud erinevate mulgimaa piirkondadega, nende ajaloo ja olemusega.
- Mulgi puder, mis on olemuselt tangu-kartulipuder, on pärit Mulgimaalt, seetõttu kannab see ka sellist nime. Puder on populaarne aga kogu Eestis, isegi niivõrd, et seda peetakse kohati rahvustoiduks. Mulgi puder on mulgimaal aga eriti levinud – võid olla kindel, et iga mulk oskab seda teha oivaliselt!
- Mulgimaa koosneb 5 kihelkonnast: Halliste, Helme, Karksi, Tarvastu ja Paistu.
- 2012. aasta andmetel räägib tänaseni mulgi murret umbes 10 000 inimest. Murre kujunes välja eeldatavasti 18. sajandi ringis. Mulgimaal on ka palju õpetajaid, kes teevad mulgi murde ringe ning hoiavad murret tänaseni aktiivselt elus.
- 1996. aastal loodi Mulgi Instituut, mille eesmärk on hoida Mulgi kultuuri aktiivselt elus.
- Üks Eesti kõige äratuntavamaid rahvariideid on Mulgi pikk kuub. See on villane ja musta värvi ning seda kaunistab punane motiiv.
- Hingedeajal käivad mulgimaal tüdrukud “hingesantideks” – nad on valgesse riietatud ning neile anti tavaliselt pähkleid jm toidupoolist.
- Mulgimaal püsisid 19. sajandini ohvriajad ehk ohverdamispaigad taludes.
- Iga aasta toimub Mulgi pidu, mis on üks kõige suuremaid mulgi kultuuri tähistusi.
- Sõna “mulk” on pärit juba 17. sajandist, kuid miks nimetatakse niiviisi just Viljandimaa inimesi? Põhjus on lihtne: see sõna tuleneb Mulgi-nimelistest taludest.
- Mulkideks peetakse neid inimesi, kes on mulgimaa kihelkondadest pärit ja kelle esivanemad olid mulgimaa põliselanikud. Võib isegi öelda, et mulgiks sünnitakse!
- On tõdetud, et Nõukogude okupatsiooni ajal sai just surma kõige rohkem mulke võrreldes teiste eestlastega. Selle põhjuseks peetakse mulkide tugevat seostust kodumaaga ning isamaa-armastust, mistõttu hakkasid mulgid rohkem vastu.
- Mulgimaa arhitektuuris on kõige silmatorkavamad taluhäärberid. Mulgimaa tugevaimad juured on peidus talupidamises, seega on ka kõige peenemad arhitektuurilised loomingud taluhäärberid, millest mitmed on tänaseni alles.
- Mulgimaalt on pärit üks Eesti kunagistest presidentidest Toomas Hendrik Ilves.
- Alates 2012. aastast antakse välja Mulgimaa Uhkuse auhinda, millega tunnustatakse inimesi, kes on teinud märkimisväärseid püüdluseid selle nimel, et hoida mulgi kultuuri aktiivselt elus ning arendada seda edasi.
Kui tahad Mulgimaad veel paremini tundma õppida, uuri ka teisi meie portaalis olevaid artikleid, et näha Mulgimaa turisminoppeid ja põnevaid fakte.